Ostrzałka Lansky TB-2D2C nie taka idealna ostrzałka jak o niej mówią

Ostrzałka Lansky TB-2D2C jest najczęściej polecaną ostrzałką do noży przez sprzedawców w sklepach militarnych, outdoorowych oraz narzędziowych. Przyznam się szczerze, że sam swojego czasu bardzo mocno polecałem tę ostrzałkę klientom, oraz fanom naszego kanału.

ostrzałka lansky tb-2d2c

Lansky TB- 2D2C czy warto ją kupić.

Oczywiście, żeby coś na temat ostrzałki subiektywnie napisać trzeba ją użytkować. Lansky Turnbox TB-2D2C jest ze mną już prawie 5 lat. Przez ten okres naostrzyła nie jeden nóż, zarówno kuchenny, folder czy też nóż z przeznaczeniem do bushcraftu. Swojego czasu była to moja główna ostrzałka i przyznam Wam się szczerze, że spisywała się wyśmienicie – do czasu, kiedy poznałem inne systemy ostrzące, ale to w innym moim artykule. Na dzień dzisiejszy ostrzałkę możecie zakupić w cenie około 200 zł. I czy warto ją kupić, na tą chwilę? Za tę cenę mój wybór padłby na inne rozwiązania. Dlaczego? Zapraszam do przeczytania całego artykułu.

ostrzałka lansky

Ostrzałka Lansky TB-2D2C jak się na niej ostrzy noże?

Proces ostrzenia noży na ostrzałce przebiega bardzo prosto. W drewnianym boxie mamy nawiercone 4 otwory. Dwa z nich posiadają kąt 20 stopni, a następne, kąt 25 stopni. Dzięki czemu możemy bez problemu naostrzyć można powiedzieć każde ostrze odpowiednio dobierając kąt ostrzenia. Tak dla przypomnienia, noże kuchenne, foldery, scyzoryki itp możemy ostrzyć na kącie 20 stopni, a “ciężkie” noże o przeznaczeniu survivalowo-bushcraftowym ostrzymy na kącie 25 stopni. Oczywiście możemy się tutaj spierać, że scyzoryki i noże kuchenne mogą mieć kąt ostrzenia 17 stopni mimo tego ja ostrzyłem je na 20 stopniach i bardzo dobrze służyły.


Jakie pręty do ostrzenia posiada ostrzałka Lanksy?

pręty do ostrzałki lansky turnbox

Warto wspomnieć, że ostrzałka posiada zarówno pręty diamentowe, które są przystosowane do wyprowadzania zniszczonej krawędzie tnącej noża jak i pręty ceramiczne, które w praktyce służą do szybkiego podostrzenia noża, w którym kąt jest już zachowany. Oczywiście w przypadku bardziej wymagających stali diament w tym przypadku będzie dla nas ratunkiem. Z moich doświadczeń wynika, że najczęściej używanymi prętami były pręty ceramiczne. Noże kuchenne oraz foldery z którymi miałem do czynienia były wykonane z niewymagającej stali jak 440c.


Jak ostrzyć na ostrzałce Lansky TB-2D2C?

Proces ostrzenia jest bardzo prosty. Dobieramy odpowiednie pręty do noża, który chcemy naostrzyć, umieszczamy je odpowiednio w wywierconym otworach o danym kącie, dzięki czemu tworzy nam się z prętów V. Nóż umieszczamy wewnątrz prętów. Najważniejsze jest to, aby zachować do podłoża kąt 90 stopni. I przeciągamy do siebie nóż zarówno po lewej stronie, jak i po prawej stronie. Technik ostrzenia na tej ostrzałce jest naprawdę wiele. Jedni robią np. 5 przeciągnięć po prawej stronie i 5 przeciągnięć po lewej stronie, ja akurat ostrze po razie na stronę, czynność powtarzam 10 -12 razy i teoretycznie nóż powinien być perfekcyjnie naostrzony.

Największa wada ostrzałki Lansky TB-2D2C

Po 5 latach użytkowania wyżej wymienionej ostrzałki zauważyłem dwie rzeczy, które dyskwalifikują ostrzałkę do jej użytkowania. Pierwsza z nich i chyba najważniejszy powód to po czasie wyrabiają się otwory na pręty. Co to oznacza? Otóż gdy przykładamy nóż do prętów, pręty się wyginają co skutkuje utratą kąta ostrzenia. A wystarczyłoby, aby producent w otworach na pręty umieścił silikonowe wkładki, które by stabilizowały pręty. No niestety, jesteśmy po czasie na to skazani.

Drugi powód, który zauważyłem to bardzo szybkie zużycie się prętów diamentowych. No sorry, kupując produkt, który na półce kosztuje około 200 zł mamy prawo wymagać wysokiej jakości wykonania. Niestety diament z prętów odpada. Dla mnie to jest w takiej klasie sprzętu niedopuszczalne. Nie jest to wina mojego modelu, ale z doświadczenia wiem, że nie tylko ja mam z tym problem. A producent do tej pory z tym nic nie robi.

ostrzałka lansky opinie

Ostrzałka Lansky TB-2D2C czy warto ją kupić?

Ostrzałka Lansky turnbox TB-2D2C swojego czasu była można powiedzieć legendą wśród systemów ostrzących na naszym rynku. Jednak na tę chwilę uważam, że jest to dość stare rozwiązanie. Chociaż do tej pory bardzo często jest kupowana przez klientów, ja raczej bym ją omijał z daleka. Przede wszystkim po czasie musimy się nastawić na to, że nie będzie nam trzymała wyznaczonych kątów, co jest chyba najważniejsze w dobrej ostrzałce do noży. Po drugie cena. Prawie 200 zł na dzień 06.12.2020 dyskwalifikuje ten system ostrzący. Na dzień dzisiejszy jest o wiele większy wybór systemów ostrzących, które w subiektywnym moim odczuciu są o dużo lepsze i co najważniejsze tańsze. Jednak jeżeli chcielibyście zakupić ten system ostrzący wrzucam wam linka do ceneo. Myślę, ze tam znajdziecie najniższą cenę dostępną na rynku.

Może ci się spodobać również