Możemy legalnie biwakować w lesie.

Świetna informacja dla miłośników bushcraftu jak i survivalu. Po udanym programie pilotażowym zorganizowanym przez Lasy Państwowe, który miał za zadanie sprawdzić, czy wyżej wymienione grupy społeczne nie niosą ze sobą szeroko znaną patologię śmiecenia, niszczenia itp…

Program pilotażowy okazał się sukcesem.

Można z czystym sumieniem napisać, że program pilotażowy Lasów Państwowych, który rozpoczął się w listopadzie 2019 roku dla ludzi, którzy dzielą taką samą pasję jak my, okazał się sukcesem. Nie wiem, czy wiecie, ale równocześnie podczas trwania programu na stronie Lasów Państwowych była przeprowadzona ankieta na temat samego programu.

Jaki jest więc wynik ankiety? Z możliwości wypełnienia ankiety skorzystało 2238 osób. Największą grupę użytkowników obszarów pilotażowych stanowią mężczyźni w wieku 35-44 lat oraz w przedziale wiekowym 25-34 lat. Kobiety stanowią jedynie 15 proc. – Halo dziewczyny? Gdzie jesteście?

Wyniki ankiety pokazują, że większość użytkowników oraz udostępniających obszary pilotażowe ocenia program pozytywnie i popiera jego kontynuację. W oczach Lasów Państwowych też wypadliśmy jako społeczeństwo “bushcraftu” bardzo pozytywnie. Dzięki czemu mamy nowy program Lasów Państwowych, który dumnie brzmi “Zanocuj w lesie

Zanocuj w Lesie, nowy program Lasów Państwowych

Co się zmieniło od wcześniejszego programu? Najważniejsza zmiana to zasięg 🙂 Każde nadleśnictwo w Polsce musi wyznaczyć po 1500 hektarów terenu atrakcyjnego turystycznie, na którym będziemy mogli legalnie biwakować. Dodatkowo zwiększono limit osób biwakujących, z 4 do 9 W takim gronie w jednym miejscu będziemy mogli przebywać nie dłużej niż dwie noce. Więc można śmiało powiedzieć, że weekend możemy legalnie spędzić w lesie.

Oczywiście nie będziemy mogli rozpalać ognia w miejscach nie do tego przeznaczonych. Lasy Państwowe poszły jednak na małą ugodę z miłośnikami bushcraftu i wyraziła zgodę na używanie kuchenek gazowych. Używanie kuchenek gazowych będzie możliwe na terenach pierwszego programu pilotażowego. Warto jednak skontaktować się z nadleśnictwem opiekującym się lasem, w którym będziemy biwakować i zapytać o szczegóły i zgodę użycia kuchenki gazowej. Oczywiście zakazane jest stawianie na miejscu biwakowym różnych budowli. Jak szałasy, ekrany itp.

Pełen regulamin programu Zanocuj w Lesie jest pod tym linkiem

Może ci się spodobać również