Nóż Mora Companion, jak przerobić pod krzesiwo

Odnoszę wrażenie, że słowo Mora podzieliło dużo ludzi na tym świecie. No może nie na całym świecie, ale w Polsce. To u nas jest zazwyczaj tak, że każdy wie najlepiej, i jego wersja jest ta jedyna i ta słuszna.

W tym artykule nie mam zamiaru nikogo przekonywać do zakupu Mory. Również nie mam zamiaru nikomu udowadniać, że Mora jest świetnym nożem. Nie będę tego robił, obiecuję. Ale w ramach szybkiego wyjaśnienia to każdy z nas ma własnie preferencje użytkowe i dlatego też, dla jednego nóż Mora będzie świetnym nożem, a dla innego użytkownika już nie.

Ja wiem jedno. Nóż Mora to w moim subiektywnym odczuciu to świetny stosunek jakości do ceny. Używają go zarówno pasjonaci myślistwa, bushcraftu jak i oczywiście znajduje miejsce w warsztatowej skrzynce na narzędzia.

Dzisiaj jednak skupimy się na zastosowaniu noża Mora w bushcrafcie. Załóżmy, że nie jesteśmy świadomi tego, że nóż Mora nie krzesze iskier. Oczywiście nie krzesze iskier kiedy wykorzystujemy do tego grzbiet noża. Bo krawędzią tnącą to właściwie każdym nożem wykrzeszemy dużo iskier. Tylko czy zdajemy sobie sprawę z tego jak wpływa taka czynność na nasze ostrze?


Dlaczego nie warto krzesać iskier powierzchnią tnącą noża Mora?

Krzesanie iskier powierzchnią tnącą noża Mora zazwyczaj skutkuje tym, że błyskawicznie tępimy nasz nóż. Oczywiście w sytuacji kryzysowej takie działanie jest wręcz koniecznością, ale tutaj omawiamy zasadę rozpalania ognia podczas niedzielnego biwaku. W końcu mając nóż Mora Companion to można powiedzieć pierwszy krok do prawdziwego, prawilnego bushcraftu. Więc warto go mieć ostrego aby można było sobie jeszcze w drewnie w nim podłubać.


Podsumowując zapamiętajcie jedno! Jeżeli sytuacja Was do tego nie zmusza nie używajcie krawędzi tnącej noża do krzesania iskier krzesiwem. Szybko zniszczycie sobie ostrze.

No dobra, to co zrobić aby mój nóż Mora Companion krzesał iskry od krzesiwa grzbietem. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy poradnik jak to zrobić. Serdecznie zapraszamy na film

Może ci się spodobać również