Multitool NEXTOOL FLAGSHIP PRO KT5020

NEXTOOL FLAGSHIP PRO KT5020

Przyznam Wam się szczerze, że mocno zastanawiałem się czy NEXTOOL FLAGSHIP PRO KT5020 może w jakikolwiek sposób ułatwić bytowanie w lesie. Wychodzę z założenia, że jak coś jest do wszystkiego to po prostu jest do niczego. A multitool takim narzędziem moim zdaniem jest.

Jednak obserwując grupy na Facebooku bardzo często przewijają się zdjęcia tooli. Nie oszukujmy się najbardziej popularną w Polsce marką tooli jest Leatherman i jest to powiedzmy światowy lider w tej branży. Wykonują na prawdę bardzo solidne narzędzia objęte 25 letnią gwarancją. A marka posiada oczywiście oficjalnego dystrybutora w Polsce i z tego co słyszałem nie ma problemu z ewentualną gwarancją.

Osobiście nie miałem przyjemności użytkować Leathermana, więc wybaczcie o ile znam, macałem oraz bawiłem się tymi toolami więcej o nich nie mogę powiedzieć, po prostu było by to wobec Was nie uczciwe. Multitoole Leathermana troszkę się cenią, więc szukałem tańszego rozwiązania i swojego czasu znalazłem. Była to marka Ganzo.

Multitoole marki Ganzo nie kosztują wiele, i też wiele sobą nie reprezentują. Aby najlepiej oddać obraz marki, aby otworzyć jakiekolwiek narzędzie w Ganzo potrzebujemy drugiego toola, bo wszystko bardzo topornie chodzi. Czyli jak dla mnie totalne dno.


Ale przejdźmy do meritum tego artykułu. Dzięki uprzejmości firmy Arobroń na testy w nasze łapki wpadł tool nowej marki na Polskim rynku Nextorch.

No dobra, ale czy multitool który cenowo kształtuje się tak jak najtańszy model Leathermana może z nim rywalizować? A może jest to lepsze narzędzie, które zostało wykonane z pomysłem i wprowadzi coś nowego na nasz rynek? To was zaskoczę na samym początku. Słyszeliście o marce Xaomi? Z pewnością tak – a właśnie z tej fabryki te toole pochodzą, więc zaczyna się robić bardzo ciekawie.

Multitool NEXTOOL FLAGSHIP PRO KT5020 – takim dokładnie oznaczeniem chwali się na swojej stronie oficjalny dystrybutor na terenie Polski firma Arobroń.

Dane techniczneIlość narzędzi
Kod producenta: KT5020
Kolor: metaliczny
Ostrze: 50Cr15Mov
Narzędzia: 3Cr13
Ilość narzędzi: 16
Długość całkowita: 166 mm
Długość nierozłożonego: 110 mm
Typ blokady: Frame Lock
Etui: zamsz
Waga: 246g
Producent: NEXTOOL
1.Kombinerki płaskie
2.Kombinerki uniwersalne
3.Wymienny przecinak do kabli
4.Wymienny przecinak do twardego drutu
5.Przecinak do drutu wielożyłowego
6.Piła
7.Nóż
8.Śrubokręt Philips
9.Ostrze do cięcia pasów i lin
10.Przyrząd do zdejmowania izolacji
11.Otwieracz do puszek
12.Otwieracz do butelek
13.Śrubokręt płaski
14.Zbijak do szyb
15Nożyczki
16.Linijka

multitool nextorch

Moje wrażenia z jego użytkowania:

Zacznijmy może od jego masy. Jeżeli jesteście przyzwyczajeni do lekkich rozwiązań, to ten multitool z pewnością nie podbije Waszych serc. Masa prawie 250g jest zdecydowanie odczuwalna w kieszeni. No, ale z drugiej strony posiadamy bardzo dużo narzędzi w jednym. Nikt nie każe Wam go nosić w kieszeni, można go oczywiście wrzucić do torby, plecaka, nerki. Sposobów na przenoszenie tego toola jest na prawdę wiele. Ja jednak jestem przyzwyczajony do przenoszenia go w prawej kieszeni moich spodni. No cóż, takie mam preferencje. Oczywiście mulitool Nextorch posiada klips który umożliwia przytroczenie go do krawędzi kieszeni. Niestety kilps nie nie ma możliwości przełożenia na drugą stronę, tak jak w przypadku wielu modeli noży.

W moim odczuciu klips multitoola Nextorch jest umiejscowiony za nisko, co sprawia, że dosyć dużo wystaje nad kieszenią. Zdarzyła mi się również sytuacja, że tool wypadł z kieszeni podczas wsiadania do samochodu. Właściwie już myślałem, że go po prostu zgubiłem. Sytuacja powtórzyła się również w pracy. Nagle tool samoczynnie wyskoczył z kieszeni głośno uderzając o podłogę. Swoje waży, więc odgłos był dosyć głośny.

Te dwa zdarzenia zastanowiły mnie czy klips dobrze trzyma, czy też był to mój błąd użytkowania. Właściwie do tej pory nie wiem jak to mam Wam jak najbardziej wiarygodnie przedstawić. Taka sytuacja zdarzyła się dwukrotnie, więc muszę o niej w artykule wspomnieć.


Ostrze mulitoola oraz jego blokada.

Pewnie zaraz zadacie pytanie, z jakiej stali jest wykonane ostrze? Już śpieszę z odpowiedzią. Klinga multitoola została wykonana ze stali 50Cr15Mov. Szału nie ma. Jest to oczywiście nierdzewna chińska stal. Oczywiście, ostrze tnie jak należy, ale też szybko się tępi. praktycznie po cięższej pracy powierzchnia tnąca wymaga podostrzenia do wartości roboczej. Na szczęście jest to mało wymagająca stal. Praktycznie wystarczą 3 – 4 przeciągnięcia na ceramice, a stal wraca do swojego pierwotnego stanu ostrości. Więc pamiętajcie, jak macie zamiar ciorać ostrze to koniecznie musicie zaopatrzyć się w podręczną ostrzałkę do noży.

Jeżeli chodzi o długość głowni to ma dokładnie 8 cm a krawędzi tnącej 7,5 cm. Na prawdę wystarczające ostrze do wykonywania codziennych prac typu przekrojenie bułki, przecięcie sznura czy też otwarcie paczki.

Blokada ostrza w multitoolu NEXTOOL FLAGSHIP PRO KT5020 to frame lock. I tutaj niestety w moim modelu jest bardzo kiepsko. zachodzi bardzo płytko, na tyle płytko, że przy cięższych pracach jak chociażby praca w drewnie powoduje u mnie dużą niepewność, złoży się czy się nie złoży, zresztą sami zobaczcie jak to wygląda na zdjęciu.

blokada w multitoolu nextorch

Kleszcze w multitoolu NEXTOOL FLAGSHIP PRO KT5020

Zacznijmy może od kultury pracy. I tutaj ogromny szok. Narzędzie pracuje tak jak powinno pracować, charakterystyczny klik, nic nie trze, nic nie przyciera. Naprawdę można powiedzieć, że jest idealnie i w żaden sposób nie mogę się do niczego doczepić. Same kleszcze posiadają wymienne ostrze do przecinania, ściągania izolacji z kabli. Przecinaki są wymienne, ale w Polskiej dystrybucji nie znalazłem możliwości ich kupna. Sam przecinak tnie jak szalony i nie mogę na jego temat powiedzieć złego słowa. Z drugiej strony jest to ostrze eksploatacyjne które z pewnością po czasie będzie wymagało wymiany.

Kleszcze posiadają oczywiście żłobienia dzięki którym pewnie możemy chwycić śrubę – nie ślizga się. Osobiście rozkręcałem nimi stoły, dokręcałem w moim samochodzie wycieraczki, oraz wyciągałem gwoździe i śruby z różnego rodzaju powierzchni drewnianych.Następny plus – wszystko działa jak należy. Niestety jest też pewien minus. Kleszcze w środku strasznie się pocą smarem. Od nowości dosyć duża ilość smaru wydostaje się z kleszczy. Odebrałem to jako naturalne zjawisko, jednak z biegiem czasu ten smar wychodzi cały czas. Po trzech miesiącach użytkowania smar ciągle wyłazi! Nie mam pojęcia ile go tam producent napchał i kiedy przestanie wyłazić. A jak przestanie wyłazić czy kultura pracy się zmieni. Czas pokarze.

kleszcze w multitoolu Nextorch

Przyszła pora na nożyczki w multitoolu Nextorch

Oczywiście jak przystało na dobrego toola nie mogło zabraknąć w zestawie nożyczek. I tutaj te nożyczki są po prostu ogromne. Moje pytanie, tylko po co? Bawimy się w krawcową? Oczywiście jest to moje subiektywne zdanie. Do czego mogą służyć facetowi nożyczki? W moim przypadku służą tylko do jednego. Do obcinania paznokci. Mając scyzoryk Victorinoxa który posiada małe nożyczki, tą czynności wykonuje niemal idealnie. W przypadku multitoola NEXTORCH NEXTOOL FLAGSHIP PRO KT5020 ta czynność oczywiście jest możliwa, ale wykonuje się ją ciężko, i nie wygląda to zbyt estetycznie, o ile obcinanie paznokci można nazwać, że jest estetyczne. Dodatkowo mój Vicek posiada pilnik do metalu który awaryjnie służy do zdzierania i wygładzania paznokci. Niestety Nextorch takiego pilniczka nie posiada, za to ma piłę do drewna.

NEXTOOL FLAGSHIP PRO KT5020
Piła do drewna.

Oczywiście piła jest i można nią przeciąć niewielkiej grubości patyczek. Pytanie brzmi czy nie lepiej taki patyczek złamać? Włożymy w to mniej energii, zrobimy to szybciej niż piłując. Oczywiście nie będziemy mieli równej powierzchni po rznięciu, ale powiem Wam szczerze, że nie zdarzyła mi się sytuacja aby piły użyć. Jest – fajnie, za to plus. Ale jak już wyżej wspomniałem wolał bym pilnik do metalu znaczy do paznokci 🙂

Piła do drewna w multitoolu nextorch
Multitool Nextorch jako narzędzie ratunkowe?

Często producenci różnych narzędzi dokładają tgz. zbijaki do szyb dzięki czemu marketingowo mogą zaliczyć takie narzędzie do narzędzi ratowniczych. Musimy sobie zadać pytanie, do czego nasz tool będzie nam służył, oraz w jakich okolicznościach będzie on używany. Jeżeli jesteśmy ratownikami medycznymi to z pewnością zbijak do szyb, duże nożyczki które w tym przypadku nie będą służyły do przycinania paznokci a do cięcia spodni czy też innej części garderoby będą na plus. Oczywiście tool oprócz zbijaka który według producenta jest wykonany z nano-ceramiki posiada również narzędzie do cięcia pasów, lin. Chociaż moim zdaniem jest delikatnie za małe.

Dodatkowe narzędzia

Oprócz wymienionych wyżej funkcji. Tool posiada również śrubokręt krzyżakowy oraz płaski. Osobiście bardzo przydatne narzędzia w życiu codziennym. Nie mogło również na wyposażeniu zabraknąć otwieracza do konserw jak i do butelek.

NEXTOOL FLAGSHIP
zbijak do szyb
Zbijak do szyb nano-ceramiczny

Dla kogo przeznaczony jest Multitool NEXTOOL FLAGSHIP PRO KT5020

Dosyć mocno zastanawiałem się dla kogo takie narzędzie jest przeznaczone. O ile do bushcraftu to średnio, to z pewnością znajdzie zastosowanie wśród służb ratowniczych, w codziennym edecowaniu oraz dużo atutów znajdą w nim informatycy. Pracowałem nim w drewnie i niestety strasznie łapa boli. Ale do przecinania kabli, dokręcania śrubek z pewnością tool spisze się wyśmienicie.

Plusy i minusy multitoola Nextorch

Plusy
- bardzo dobre wykonanie
- wysoka kultura pracy
- wygodne i praktyczne wyciąganie narzędzi
- duże główne ostrze
Minusy
- kleszcze bardzo się pocą smarem
- ostrze wykonane z kiepskiej stali
Może ci się spodobać również