Leave No Trace W Bushcrafcie 0
Leave No Trace W Bushcrafcie

Leave No Trace – z angielskiego dosłownie „bez pozostawiania śladów” – to zasady, które, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu zredukowanie „odcisku” człowieka na otaczającym go środowisko w taki sposób, aby nie pozostawiał on po sobie śladów pod postacią śmieci, odpadków, widocznych pozostałości po obozowisku czy ognisku. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tylko Leśni Ludzie – osoby uprawiających bushcraft – będą zainteresowane tymi zasadami, jednakże każdy turysta powinien zapoznać się z regułami Leave No Trace. Są one oparte na zdroworozsądkowym podejściu, które pomaga chronić szlaki, zwierzęta oraz naturalne środowisko przed zanieczyszczeniem oraz zniszczeniem.

Leave No Trace w bushcrafcie – 7 zasad świadomego turysty

Bądź dobrze przygotowany – znane wędrowcom powiedzenie mówi, że „przygody przydarzają się tylko słabo przygotowanym”. Rodowód przysłowia można prześledzić od ojca etnobotaniki Richarda Evansa Schultesa, który znany był z wyjątkowo skrupulatnej organizacji swoich wypraw. Im więcej czasu poświęcimy na przygotowanie, tym mniejsza szansa, że cokolwiek zaskoczy nas na szlaku, co wpływa pozytywnie nie tylko na komfort wędrówki, ale również bezpieczeństwo uczestników wycieczki. Przygotowania przed wycieczką obejmuje m.in. spakowanie odpowiednich ubrań, prowiantu, worków na śmieci, sprawdzenie pogody oraz planowanie trasy z uwzględnieniem miejsc obozów i kondycji uczestników wycieczki.

Poruszaj się i obozuj na twardym gruncie – podczas wędrówki powinniśmy wybierać istniejące ścieżki, czy to stworzone przez ludzi, czy to zwierzęta. Z kolei podczas marszu przez dziewiczy teren należy unikać łamania gałęzi czy wycinania sobie drogi przez zarośla. Takie działanie wydatnie zmniejszy nasz wpływ na środowisko. Podobna zasada tyczy się również rozbijania obozu. Nawet dwie osoby wyposażone w hamaki pozostawią po sobie wydeptane ścieżki wokół miejsca noclegu, dlatego na obóz warto wybrać istniejące już lokacje – np. pola namiotowe – i w miarę możliwości utrzymać dystans około 50-70 metrów od źródeł wody. Takie zachowanie zmniejszy możliwość zanieczyszczenia wody, a obecność ludzi nie będzie odstraszała dzikich zwierząt od wodopoju. Przy zwijaniu obozu warto poświęcić kilka chwil, aby zatrzeć po sobie ślady w dziczy i pozostawić miejsce w takim stanie, w jakim je zastaliśmy.

Utylizacja odpadków – w przypadku śmieci zasada Leave No Trace jest wyjątkowo prosta: „wszystko, co przynosimy ze sobą, zabieramy ze sobą”. Opakowania po prowiancie, butelki, wszelkiego rodzaju odpadki należy wyrzucić do odpowiednich kontenerów i pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać ich na łonie natury. Szkło, puszki czy niedopałki nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale również stanowią duże zagrożenie dla otoczenia. W przypadku załatwiania potrzeb fizjologicznych należy zadbać o to, aby zakopać odchody pod ziemią na głębokości około 15 centymetrów i przynajmniej kilkadziesiąt metrów od źródła wody.

Zostaw to, co znalazłeś – z wędrówki zabieramy jedynie wspomnienia oraz zdjęcia. Niewskazane jest zrywanie kwiatów czy zabieranie ze sobą pamiątek ze szlaku. Tyczy się to nie tylko przyrody, ale również elementów infrastruktury turystycznej, takich jak ławki, wiaty czy miejsca kempingowe. Należy zostawić miejsce w taki stanie, w jakim je zastaliśmy, lub lepszym. W plecaku prawie zawsze znajdzie się miejsce na kilka dodatkowych śmieci.

Minimalizuj wpływ ognia – ogień należy rozpalić tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Nawet małe palenisko może mieć duży wpływ na środowisko, dlatego preferowanym rozwiązaniem jest użytkowanie przenośnej kuchenki. Jeżeli decydujemy się na rozpalenie ognia, należy przygotować tak miejsce rozpalenia ognia, aby wyeliminować praktycznie do zera ryzyko wywołania pożaru . Idealną sytuacją jest wypalenie opału do białego popiołu, który później można bezpiecznie najpierw zalać wodą a później zakopać.

Poszanowanie dzikiej przyrody – nie niszczymy środowiska, nie rozpalamy zbędnego ognia, nie hałasujemy i poruszamy się w zgodzie z obowiązującymi zasadami np. parku narodowego. Unikamy kontaktu z dzikimi zwierzętami, nawet jeżeli mamy do czynienia z młodymi, ciekawskimi osobnikami – zapach człowieka może doprowadzić do porzucenia potomstwa przez rodziców. Zwierzęta są z reguły płochliwe, toteż istnieje podejrzenie, że osobniki, które nie uciekają przed człowiekiem, mogą być chore, np. na wściekliznę.

Szanuj obecność innych ludzi – szlaki turystyczne są otwarte dla wszystkich i każdy człowiek na prawo do odpoczynku na łonie przyrody. Podczas wędrówki warto kierować się zasadami dobrego wychowania, dzięki czemu zachowamy otwarte podejście do napotkanych ludzi. Podobnie należy podchodzić do kwestii wypraw ze zwierzętami. Trzeba przestrzegać obowiązujących zasad poruszania się z czworonogami i pamiętać, że pozostali turyści mogą mieć inne nastawienie do zwierząt. Z tego powodu smycz oraz kaganiec – jeżeli jest wymagany przez prawo – powinien nam towarzyszyć w czasie wspólnej wycieczki z psem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl