Jak zacząć przygodę z Bushcraftem

Bushcraft to nie survival

Bushcraft to nie survival. Nie chciałbym tutaj wchodzić w ideologię czym jest bushcraft, bo osobiście uważam, że każdy ma swój bushcraft i każdy będzie swój czas spędzał w lesie inaczej. Ale przede wszystkim bushcraft nie jest survivalem. Jak sama nazwa wskazuje survival to umiejętność poradzenie sobie w sytuacji kryzysowej w nieznanym przez siebie terenie z dala od cywilizacji bez narzędzi oraz dogodnień turystycznych. Krótko pisząc survival to wiedza, która pozwoli Tobie przetrwać w dziczy lub mieście bez drogiego sprzętu turystycznego. Więc czym jest bushcraft?

Bushcraft to wiedza oraz odpowiedni sprzęt. Wiedza potrzebna do tego, aby przede wszystkim nie skrzywdzić siebie a co gorsza innych swoich towarzyszy wędrówki w lesie. Mam tu na myśli bezpieczne posługiwanie się nożem czy też siekierą. Jest to moim zdaniem podstawowa umiejętność, którą należy posiadać, aby bezpiecznie biwakować. W końcu nikt z nas nie chciałby w środku lasu wyciągać noża z brzucha lub przywalić sobie w nogę siekierą. Doświadczenie odnośnie pozyskiwania jedzenia w lesie czy też doboru odpowiedniego materiału na ognisko przyjdzie sama. Jeżeli chodzi o sprzęt – to sami przekonamy się po paru wypadach w teren, co jest nam potrzebne, a co nie. Ze sprzętem jest tak, że ja po 10 latach przygody z biwakowaniem ciągle modyfikuję swój sprzęt. Ponieważ każde warunki biwakowania są inne. Raz wybieramy się na parogodzinny spacer z ogniskiem a drugi raz na trzydniową wyprawę. Dlatego dobór sprzętu jest według własnych preferencji.

jak zacząć przygodę z bushcraftem

Jak zacząć swoją przygodę z Bushcraftem

Ponieważ na początku wyjaśniliśmy sobie, jakie są różnice między bushcraftem a survivalem i jesteś zainteresowany tą formą rekreacji, a nie wiesz od czego zacząć, to zacznij od leśnych spacerów. Uwierz mi, po pierwszym spacerze sam już dojdziesz do pewnych wniosków, co wymaga zmiany w Twoim ekwipunku. Może się okazać, że przemokły Ci buty albo spodnie. Jest to najlepsza nauka. Mimo tego, że czytasz ten wpis, żaden poradnik internetowy nie wyciągnie wniosków za Ciebie. Twoje doświadczenie będziecie cenniejsze niż milion internetowych wypocin. Ja jedynie mogę Ci podpowiedzieć co zabrać ze sobą na ten pierwszy raz.

Co zabrać ze sobą na pierwszą wyprawę bushcraftową?

Jeżeli jesteś już po dłuższych spacerach po lesie i jesteś zdecydowany troszkę bardziej pobiwakować w lesie przy ognisku, a nie masz jeszcze odpowiedniego sprzętu, to idź do swojej kuchni, lub garażu znajdź jakiś stary nóż, weź kubek i co najważniejsze, apteczkę. Uważam, że najważniejszą rzeczą w ekwipunku początkującego pasjonata bushcraftu jest właśnie apteczka. Jeżeli nie masz turystycznej apteczki, to koniecznie ze sobą zabierz kilka plastrów, gazę oraz bandaż. Pamiętaj nie jesteś doświadczony w tym co będziesz robił, a wypadki chodzą po ludziach.

Jesteś już gotowy na bushcraft? Jeżeli masz zamiar rozpalać ognisko w lesie, pamiętaj, że na terenie Lasów Państwowych będziesz mógł to robić jedynie w wyznaczonych przez nadleśnictwo miejscach. Chyba że masz znajomego, który ma swój prywatny las. Wtedy poproś o zgodę i nie będzie problemu. Pamiętaj również, aby zabrać ze sobą odpowiedni zapas wody, który umożliwi skuteczne zagaszenie ogniska. Ryzyko pożaru musi być wyeliminowane do zera. Każdy szanujący się pasjonat bushcraftu kieruje się zasadą “Leave No Trace” czy, krótko mówiąc, nie zostaw po sobie śladu biwakowania. I to jest chyba najważniejsza porada z mojej strony na sam początek. Nie ma po tobie zostać śladu!! Weź sobie tę poradę głęboko do serca.

bushcraft w lesie

Twoja pierwsza noc w lesie.

Żeby nocować komfortowo w lesie trzeba mieć już do tego odpowiedni sprzęt. To nie jest kilkugodzinna wyprawa do lasu. Aby zacząć nocować w lesie, musisz posiadać kilka niezbędnych elementów. Przede wszystkim śpiwór, karimatę lub – matę samopompującą oraz tarp – plandekę budowlaną. Z takim zestawem możesz skutecznie się ochronić od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oczywiście swoją pierwszą noc w lesie sugerowałbym odbyć w okresie letnim, krótko pisząc, wtedy będzie dla Ciebie najbardziej komfortowo. Z czasem sam zadecydujesz czy będziesz chciał spać na ziemi, w hamaku czy też może w namiocie. O różnicach między spaniem w hamaku czy w namiocie pisałem w tym artykule. Oczywiście, sugeruję również, aby Twoja pierwsza noc w lesie odbyła się w czyimś towarzystwie. Będzie Ci po prostu o wiele raźniej. Pamiętaj o tym, aby powiadomić swoich bliskich o dokładnym miejscu Twojego biwakowania. Tak w razie W.

Podsumowanie

I to właściwie tyle moich porad na sam początek. Pamiętaj, że najważniejszą zasadą bushcraftu jest to, żeby nie zostawiać po sobie śladu, zabierać ze sobą śmieci. Mieć zawsze ze sobą apteczkę Jeżeli chodzi o sprzęt który potrzebujesz w żaden sposób nie chcę Ci nic sugerować. Tak jak wcześniej pisałem sam dojdziesz do odpowiednich wniosków co jest dla Ciebie najlepsze. Jaki nóż wybrać, jaki śpiwór, jakie schronienie, wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Pozdrawiam Tomek

Może ci się spodobać również