Hamak czy Namiot

Z pewnością każdy z Was kiedyś nocował w namiocie. Jest to bez wątpienia najbardziej znana na całym świecie metoda nocowania w terenie. Każdy kraj posiada swoje pola namiotowe. W niektórych krajach można pod namiotem nocować  na “dziko”, w innych niestety nie. Spanie w hamaku jest  już mniej popularne. Ale czy jest to dobra alternatywa dla namiotu?

Hamak czy namiot? Co jest wygodniejsze?

Jeżeli chcemy skutecznie porównać hamak czy też namiot na początki musimy określić co dla nas podczas noclegu w terenie jest najważniejsze. Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że to będzie komfort.

Komfort to oczywiście wygoda ułożenia ciała, twardość, czy komfort termiczny. Każdy z nas jest inny i każdy będzie miał inne preferencje. Czasami jest tak, że nawet doświadczoną osobę mogą zaskoczyć ludzie, które podczas nocowania w lesie mają swoje “fobie” np. noże typu karambit do obrony przed niedźwiedziem, pająki, owady latające, żmije, itp… Więc zaczynamy.

Hamak plusy i minusy

Pozwólcie, że na początku omówię hamak. Uwielbiam dyndać na hamaku i zawsze preferuję w nim nocleg. Czy jest lepszy od namiotu? Hamak zarówno jak i namiot ma swoje plusy i minusy. W przypadku hamaka, ludzi zniechęca ułożenie sylwetki podczas noclegu. Ciało jest ułożone na wzór banana. Taka sylwetka ułożenia ciała podczas snu jest niewygodna. Często człowiek budzi się z odczuciem “połamania”  W tym wypadku całkowicie muszę się zgodzić z tą opinią, ale mam swój kontrargument, który warty jest przeczytania.

Hamak nie jest najważniejszą potrzebą dnia codziennego dlatego też ludzie kupują hamaki tanie, marketowe, czy też w Decatlonie (ten akurat jest świetnym hamakiem). W takich hamakach rzeczywiście sylwetka podczas snu to istny “banan”. Mnie osobiście, na początku mojej przygody z hamakowaniem też troszeczkę to przeszkadzało. Do czasu kiedy pierwszy raz położyłem się w hamaku asymetrycznym. Hamak asymetryczny sprawia, że zamiast leżeć w hamaku jak banan leżymy na wprost. Oczywiście takie rozwiązania są droższe, a nawet dużo droższe, ale uwierzcie mi, spanie w takim hamaku to istna przyjemność.

Największe atuty spania w hamaku

hamak

Zdecydowanie największym atutem spania w hamaku jest izolacja od ziemi. Hamak idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie powstaje ryzyko podmoknięcia terenu, na którym biwakujemy. To, że rozbijając hamak w terenie gdzie jest sucho nie oznacza, że rano też będzie w tym miejscu sucho.

Hamak daje nam możliwość pełnej izolacji od ziemi. Oczywiście, aby komfortowo spać w terenie w hamaku należy zaopatrzyć się w tgz. tarp. Czyli plandekę, którą możemy rozwiesić nad hamakiem, aby skutecznie chroniła nas przed opadami atmosferycznymi. Odpowiednio dobrany hamak wraz z tarpem zdecydowanie ma mniejszą masę niż namiot. Jest to ogromny plus kiedy w naszym ekwipunku liczy się waga.

Hamak w porównaniu do namiotu niestety nie jesteśmy w stanie rozbić się w każdych warunkach, ponieważ potrzebujemy jakiegoś punktu zatrzepienia. Nie zawsze on jest. W mojej karierze turystycznej tylko raz miałem taką sytuację, że miałem kłopot ze znalezieniem odpowiedniego miejsca pod miejsce biwakowe. Po prostu nie było drzew. W tym wypadku namiot przewyższa hamak.

hamak flyhamak

Ogromnym plusem wiszenia w hamaku jest kontakt z naturą. Nie zamykamy się w namiocie i nie odcinamy się od natury. Owszem namiot zabezpiecza nas przed robactwem i komarami, ale i producenci hamaków również znaleźli na to sposób. Zaczęli do swoich ofert dodawać hamaki z moskitierą.

Hamak jest więc idealną opcją dla osób, które nastawiają się na kontakt z naturą. Oczywiście świetnie sprawdzi się jako nasze miejsce do spania, ale wtedy koniecznie musimy do niego dokupić tgz. tarp.


Plusy i minusy spania w namiocie.

namiot forest peme 2

Tak jak wspomniałem na początku naszego artykułu, spanie w namiocie jest najbardziej popularną formą wybieraną przez turystów. Na rynku posiadamy szereg namiotów o różnym komforcie. Są namioty wyprawowe jak i również namioty, które nadają się jedynie na “pola namiotowe” Mam tu na myśli namioty “wille”. Oczywiście na rynku jest wiele namiotów, które mają niską masę oraz które zapewnią Wam odpowiedni komfort nocowania w terenie. Jednym z takich namiotów jest namiot Forest Peme. Przy okazji, serdecznie zapraszamy do zobaczenia naszego materiału na naszym YT na jego temat.


Oczywiście wybierając namiot wyprawowy, zdecydowanie odczujemy jego gabaryt i masę. Jest to największy minus tego rozwiązania, porównując go oczywiście do wyżej wymienionego hamaka. Namioty o niskiej masie jak najbardziej występują w ofertach sklepów, ale musimy się liczyć z wydatkiem paru tysięcy złotych za takie rozwiązanie. Zazwyczaj namioty do kwoty 1000 zł mają zdecydowanie większą masę oraz gabaryt. Zdecydowanie w tym porównaniu wygrywa hamak.

Zdecydowanie na korzyść namiotu wygrywa możliwość rozbicia w dowolnym terenie. Nie potrzebujemy drzew tak jak w przypadku hamaka, jesteśmy w stanie rozbić się praktycznie w każdym miejscu na świecie, byle by było równo :).

Wybierając namiot, musimy pamiętać, ze tak jak w przypadku hamaka musimy ze sobą zabrać tarp, aby odpowiednio przygotować się do noclegu.W przypadku namiotu musimy zaopatrzyć się w matę samopompującą lub materac. Więc nasz ekwipunek dźwigany codziennie zdecydowanie się zwiększa.

Mogę śmiało powiedzieć, że czas rozbicia hamaka jak i namiotu – dobrego namiotu jest taki sam. Oczywiście, jeżeli jak w przypadku hamaka czy też namiotu będziecie robić to pierwszy raz, czas rozbicia może się znacząco różnić. Mam na myśli po prostu doświadczenie. Więc warto przed wyprawą testowo rozbić i zobaczyć, z jakim sprzętem ma się do czynienia 🙂

Namiot gwarantuje nam całkowitą ochronę przed robactwem jak i warunkami atmosferycznymi. Jednak aby komfortowo w nim spać, musimy zaopatrzyć się w materac czy też matę samopompującą. Wszystkie te czynniki sprawiają, że całkowita masa takiego sprzętu jest duża i oczywiście gabaryt jest też duży. Jednak dla osób, które cenią sobie komfort spania, jest to idealne rozwiązanie. Więc jeżeli mamy w swoich planach przejście małego dystansu, warto wybrać namiot. Jednak gdy nasza wyprawa opiera się na wędrówce w moim przekonaniu wygrywa hamak. No i oczywiście hamak gwarantuje większy kontakt z naturą.

Hamak jest wybierany przez osoby, które kochają bushcraft i kontakt z naturą. Ja, osobiście wybieram hamak? A Wy?


Może ci się spodobać również