Filtr Sawyer

Filtr Sawyer czy warto kupić?


Filtr Sawyer to nic innego jak podręczny filtr, dzięki któremu w terenie będziesz w stanie oczyścić wodę z zanieczyszczeń biologicznych. Filtr Sawyer zatrzymuje 99,99% bakterii i pierwotniaków (np. bakterie salmonelli, cholery, E.Coli i pierwotniaki Cryptosporidium, Giardia)..

Pewnie się zastanawiasz czy takie rozwiązanie jest Ci potrzebne?Oczywiście wszystko zależy od Twojej aktywności. W przypadku kiedy masz swoją leśną bazę wypadową a Twój bushcraft to jednodniowe wypady w stałe miejsce obozowania, zakup filtra do wody może okazać się nietrafionym pomysłem. Ale jeżeli lubisz wędrować i chcesz ograniczyć masę swojego ekwipunku do minimum, filtr Sawyer może okazać się idealnym rozwiązaniem.

Osobiście jestem posiadaczem Sawyer-a od ponad roku. Ile razy go używałem? Zaskoczę Was, używałem go dosłownie trzy razy. Jednak filtr Sawyer należy do takich przedmiotów które jeżeli nawet użyje się jeden raz do roku, to doceni się jego możliwości i nie będzie się wtedy żałować wydanych na niego pieniędzy, a niestety nie jest tani.

Oczyszczanie wody w terenie.

Jest wiele sposób na uzdatnienie wody w terenie tak, aby nadawała się ona do spożycia. Można oczywiście budować filtry oparte na węglu i piasku, ale taki proces pochłania dużo naszej energii, a co najważniejsze jest długotrwały. Gdy czujemy pragnienie, czas uzupełnienia płynów ma duże znaczenie. Wakacyjne wyprawy w góry przy mocno dodatnich temperaturach sprawiają, że nasz organizm mocno się odwadnia i zmuszeni jesteśmy na bieżąco uzupełniać wodę w organizmie. Oczywiście w przypadku pieszych wędrówek po górach dla wielu z Was liczy się niska masa ekwipunku. Zakładam, że każdy z nas na wycieczkę w góry zabiera ze sobą minimum jeden litr wody. Poznając nowe górskie szlaki, czasami bywa tak, że raz tej wody nam starczy, a raz nie. I taka jest rzeczywistość 🙂

Oczywiście dobrą praktyką jest dokładne zapoznanie się z mapą wędrówki, warto zwrócić uwagę, czy przez naszą trasę czasami nie przebiega jakiś strumyk, w którym możemy uzupełnić zapasy wody. Już tutaj muszę zaznaczyć, że kupując filtr Sawyer wraz z nim otrzymujemy torebkę, którą da się wyśmienicie skompresować więc nie zajmuje dużo miejsca w plecaku a posłuży jako awaryjny bukłak na wodę.

Do naszego “worka na wodę” dokręcamy filtr Sawyer i mamy czystą wodę. Filtr Sawyer działa grawitacyjnie. Jednak w tym wypadku strumień czystej wody wydobywający się z filtra ma bardzo słabe ciśnienie. Aby skutecznie zadziałał, należy dosyć mocno ścisnąć nasz worek na wodę tak, aby zwiększyć ciśnienie. Dopiero wtedy czujemy, że z filtra leci odpowiedni strumień wody. Więc jeżeli chcecie filtr nakręcić na inną “twardą” butelkę do końca Wam się to nie spisze. Chyba, że macie ze sobą butelkę 1,5 wody kupionej w sklepie. Oczywiście na taką butelkę bez problemu nakręcicie Sawyera.

Jakie są sposoby picia wody przez Filtr Sawyer?

Tak jak wcześniej wspomniałem jednym ze sposobów na picie czystej wody z filtra, jest wykorzystanie dołączonego do zestawu worka. Dzięki czemu zanieczyszczoną wodę możemy zabrać ze sobą. Drugim sposobem jest picie prosto z ujęcia wody. W zestawie otrzymujemy również grubą słomkę, która po założeniu na filtr umożliwia nam bezpośrednie picie wody z rzeki, jeziora, bajora itp. Osobiście nigdy nie stosowałem tego rozwiązania, wolałem używać wyżej wymienionego rozwiązania, jakim jest torba na wodę.

filtr do wody sawyer

Jak czyścić i konserwować filtr Sawyer?

Aby filtr Sawyer służył nam przez długie lata należy przestrzegać kilka ważnych reguł. Najważniejszą z nich to regularne czyszczenie filtra po każdym użyciu. Spokojnie nie mówię tutaj o tym, że zaraz po wypiciu musicie filtr czyścić, ale taki zabieg powinniście wykonać maksymalnie 48H po jego użyciu.

Na czym polega czyszczenie filtra Sawyer?

Czyszczenie filtra polega na przepchaniu za pomocą strzykawki, która oczywiście jest też dołączona do zestawu czystej wody. Taki zabieg ma za zadanie usunąć z filtra wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które powstały podczas filtracji wody. Ważne jest to, że filtr przepłukujemy w odwrotną stronę. Czyli w przeciwną stronę strzałki.

Następną bardzo ważną rzeczą jest to, że nie możemy filtra przemrozić. Więc jeżeli na zewnątrz są minusowe temperatury koniecznie schowajcie filtr w takie miejsce, aby woda która w nim została czasami nie zamarzła. Jak Wam zamarznie, filtr jest do wyrzucenia.

Podsumowanie.

Uważam, ze filtr Sawyer jest idealnym rozwiązaniem do oczyszczania wody w terenie. Oczywiście na rynku jest wiele rozwiązań, jak butelki filtrujące, tabletki do odkażania wody, ale ze względu na wielkość moim zdaniem ten filtr jest liderem na rynku. Czy ma wady? Może strzykawka jest zbyt duża. Ale oczywiście można zastąpić ją mniejszą. Czy jestem z niego zadowolony? Tak, oczywiście i każdemu z Was będę go z czystego serca polecał.

Aktualną cenę Filtra Sawyer możecie zobaczyć na Ceneo pod tym linkiem

Może ci się spodobać również