Cementownia Grodziec – Urbex z Sietrą

Cementownia Grodziec – historia

Cementownia Grodziec znajduje się na południu Polski w miejscowości Będzin w dzielnicy Grodziec. Fabryka cementu portlandzkiego została uruchomiona 1857 roku. Pierwszym właścicielem cementowni Grodziec był Jan Ciechanowski polski ziemianin pochodzenia żydowskiego. W latach 1818–1856 był pracownikiem administracji Królestwa Polskiego, był rzeczywistym radcą stanu dyrekcji wydziału Skarbu Państwa.

Pierwszym dyrektorem cementowni był inż. Emil Konarzewski, który swoją funkcję pełnił przez ponad 20 lat. Natomiast w późniejszym okresie Stanisław Ciechanowski wydzierżawił cementownie, a następnie sprzedał ją belgijskiemu koncernowi Solvay

Już po 8 latach od dzierżawy cementowni Grodziec, koncern nabył ją na własnosć ( 1930r. )

Warto wspomnieć, że Cementownia Grodziec była pierwszym w Polsce i piątym tego typu zakładem na świecie

Solvay skutecznie rozbudowywał cementownie aż do wybuchu wojny, czyli do 1939 roku. 

Ponieważ pod Cementownią Grodziec znajdowały się “sztolnie” filary kopalni Grodziec szkody górnicze poważnie naruszyły strukturę cementowni i w 1979 roku została zamknięta działalność produkcyjna zakładu. 

Cementownia Grodziec – Urbex

Cementownia Grodziec jest obowiązkowym miejscem na mapie Polski do odwiedzenia przez pasjonatów Urbexu. 

Ten ogromny obiekt z dnia na dzień staje się coraz bardziej niebezpieczny do eksploatacji. Niestety w 2017 roku na terenie Cementowni Grodziec doszło do tragicznego wypadku. Podczas uprawiania parkour-u zginął 19-letni mieszkaniec Wojkowic. Spadł z 20 metrów.

Cementownia Grodziec
zródło https://fotopolska.eu

Cementownia Grodziec zwiedzamy z Sietrą Urbex

Ponieważ Cementownia Grodziec znajduje się zaledwie 8 km od naszej stałej bushcraftowej miejscówki, często nasi goście jak Sietra Urbex czy inni pasjonaci urbexu proszą nas o oprowadzenie po tym obiekcie. 

Cementownie Grodziec można powiedzieć, że znamy jak własną kieszeń. Informujemy jednocześnie, że obiekt naszym zdaniem jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc do eksploatacji na terenie naszego kraju. Wiszące betonowe stropy, które trzymają się jedynie na drutach zbrojeniowych, w każdej chwili mogą się zerwać. Ponieważ część obiektu znajduje się pod poziomem ziemi, do bezpiecznego zwiedzania potrzebna jest dobra latarka, a i tak można wpaść w dziurę sięgającą nawet kilka metrów. 

W dniu dzisiejszym zapraszamy Was na materiał ze zwiedzania tego obiektu wraz z Sietrą Urbex.